Jak Działa Rębak do Drewna? Sposoby Działania Rozdrabniaczy do Gałęzi

Jak Działa Rębak do Drewna? Sposoby Działania Rozdrabniaczy do Gałęzi

Rębak do drewna to urządzenie, które służy do przetwarzania drewna na mniejsze kawałki, np. wióry, zrębki lub trociny. Istnieją trzy główne rodzaje rębaków: walcowe, bębnowe i tarczowe. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i sposób działania.

W jaki sposób działają rębaki do drewna

To jak działa rębak do drewna jest wbrew pozorom dosyć proste. Zależnie od tego jaki ma być końcowy efekt przeróbki drewna (pocięte kawałki lub zrębka) stosuje się odpowiednie ostrza i noże. Rębaki do drewna działają w oparciu o trzy podstawowe sposoby napędu – silniki spalinowe, silniki elektryczne oraz wałki odbioru mocy maszyn rolniczych. Sposób działania rębaków walcowych, bębnowych i tarczowych różni się od siebie, dlatego warto omówić je oddzielnie.

Jak działa rębak walcowy

rębaki do drewna - sposób działaniaRębak walcowy wykorzystuje dwa wałki z ostrzami, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Drewno jest podawane do kanału między wałkami, gdzie ostrza przecinają je na mniejsze kawałki. Ostrza na wałkach są ułożone w taki sposób, aby zapewnić skuteczne przecinanie drewna na jednolite wióry lub zrębki. Rębak walcowy jest szczególnie przydatny do przetwarzania dużych kawałków drewna na mniejsze, a także do produkcji biomasy lub materiałów do celów energetycznych.

Działanie rębaka bębnowego

Rębak bębnowy składa się z dużego bębna, który ma zamocowane ostrza na powierzchni zewnętrznej. Drewno jest wprowadzane przez jedno lub kilka wejść na bęben, który następnie obraca się wokół własnej osi. Ostrza na bębnie przecinają drewno na mniejsze kawałki podczas obrotu. Rębak bębnowy może być stosowany do różnych zastosowań, takich jak produkcja zrębków, trocin czy wiórów, a także do przetwarzania drewna na materiał opałowy lub materiał do celów przemysłowych.

Rębak tarczowy – metoda działania

Rębak tarczowy wykorzystuje duże, obracające się tarcze z zamontowanymi ostrzami. Drewno jest wprowadzane przez otwór w tarczy, a ostrza przecinają je na mniejsze kawałki podczas obrotu. Rębak tarczowy jest często wykorzystywany do przetwarzania gałęzi, mniejszych kawałków drewna lub odpadów drzewnych na zrębki lub trociny. Ostrza na tarczach mogą być ustawione w różny sposób, aby dostosować rozmiar i rodzaj produkowanego materiału.

Rębak do drewna jest niezwykle przydatnym narzędziem do przetwarzania drewna na mniejsze kawałki. Rębak walcowy, bębnowy i tarczowy mają różne sposoby działania, ale wszystkie służą temu samemu celowi. Wybór odpowiedniego typu rębaka zależy od rodzaju drewna, które ma być przetworzone, oraz oczekiwanego rodzaju i wielkości produktu końcowego. Bez względu na to, który rodzaj rębaka zostanie użyty, są one skutecznym narzędziem do przemysłowej obróbki drewna. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych rębaków do drewna polskiej produkcji.